Twitter @tcdskent

20/02/20

CDS skiers having fun on the slopes! https://t.co/EA4FPAtAo6

19/02/20

Reminder: Year 10 Parents' Evening Monday 24 February at 4.30pm.

18/02/20

Year 10 Design Technology have been engaged in the research and design of a speaker unit to connect to a phone, laptop or mp3 player. https://t.co/wA5kVyGuxb

17/02/20

The art department are requesting plastic bottle tops and lids to create a piece of art work through recycling. Please start saving them and bring them in by the end of March! https://t.co/ff695233h0

14/02/20

Year 11 after school interventions 2.50pm-3.50pm Tuesday-Friday. Please check your child’s planner weekly for the sessions they are required to attend. https://t.co/0HXcBXYU4Q

14/02/20

NCS 4 phase programme for Year 11 students this summer costs £50. This covers all food, accommodation, travel & activities. All receive a certificate signed by the Prime Minister which is recognised by universities, employers & apprenticeships https://t.co/gG9Ts1XTQ0 https://t.co/Sm10DnrVIV

14/02/20

And they're off! Ski group heading to Pila, Italy, for half term week. Watch here for daily updates. https://t.co/5QHA4NcT8U

13/02/20

Ski trip departs 12 noon tomorrow! Check out the snow report! https://t.co/yfhU7vZRZ5

12/02/20

Year 10 Parents' Evening - Monday 24 February at 4.30pm. Please ensure that your child is making appointments

12/02/20

CDS beat Chatham & Clarendon in the final, making them Year 8 Thanet Dodgeball Champions 2020 https://t.co/Zl5XaUShYA

11/02/20

CDS Anti Bullying Ambassadors and Student Voice held a cyber bullying workshop with Year 7 & 8 students for internet safety day. https://t.co/b8IG8eGe6B

10/02/20

CDS has 35 Anti Bullying Ambassadors in conjunction with the Diana Award. There is always someone to speak to if students feel unsafe, vulnerable, upset or lonely. https://t.co/BzxHu01Vcc https://t.co/xk78A3ebLN

Staff List

Senior Leadership Team

Ms K Cardus Executive Headteacher
Mr W Smith Headteacher
Mrs C Benard-Grosso BCAT Senior Deputy Headteacher: Teaching & Learning | Thinking Schools
Mr R Morgan Senior Deputy Headteacher: Behaviour & Attitudes
Mrs K Harrison Deputy Headteacher: Quality of Education
Mr R Henderson Assistant Headteacher: Quality of Education
Mr D Lee Assistant Headteacher: Behaviour & Attitudes
Ms L Lebby Assistant Headteacher: Behaviour & Attitudes

Extended Leadership Team

Miss S Arthurs Director of Mathematics
Miss K Burvill Director of English
Mr R Cave Director of Science
Mr A Weller Lead Teacher of History | Gifted & Talented Coordinator | Senior Lead Practitioner

BCAT Business Management Team

Mr M Blake Trust ICT Strategy and Project Manager
Mrs R Light Trust Personnel and Marketing Manager
Mrs T Swift Trust Finance and Premises Manager

Heads of Year

Mrs L Roden Head of Year 7
Mrs J Swinden Assistant Head of Year 7
Mr L Jones Head of Year 8
Mrs L Jones Assistant Head of Year 8
Mr D Shepperson Head of Year 9
Mrs L Knight Assistant Head of Year 9
Mr D Gonzalez-Bello Head of Year 10
Mrs J Clewley Assistant Head of Year 10
Mr L Taylor Head of Year 11
Mrs V Gore Assistant Head of Year 11

Art Department

Mrs S Chapman Lead Teacher of Art
Mrs P Matthews-Crow Teacher of Art
Mrs C Harrison Teacher of Art | Teacher of MFL
Ms D Harrison Art Technician

Computing Department

Mrs N Hales Lead Teacher of Computing
Mr M Dent Teacher of Computing

Dance & Performing Arts Department

Miss H Gore Lead Teacher of Creative Arts & Performing Arts | BTEC Coordinator
Mr L Jones Teacher of Drama | Head of Year 08

Design & Technology Department

Mrs E Fox Lead Teacher of DT
Mrs K Naylor Lead Teacher of FT
Ms E Williams Food Technician
Mr C Cotter DT Technician

English Department

Miss K Burvill Director of English
Mrs R Blaskett 2nd in English: KS3
Mrs E Endersby 2nd in English: KS4
Miss S Wilson Teacher of English
Mrs M Humphrys Teacher of English
Mr L Morris Teacher of English
Mrs J Shaw Teacher of English
Miss M Coleman Teacher of English

Geography Department

Mrs E Milligan Lead Teacher of Geography | Lead Teacher of Travel & Tourism
Mr C Gellatly Teacher of Geography
Miss K Harrison Teacher of Geography | Deputy Headteacher
Mr R Morgan Teacher of Geography | Senior Deputy Headteacher

History Department

Mr A Weller Lead Teacher of History | Gifted & Talented Coordinator | Senior Lead Practitioner
Mrs N Griffin Teacher of History | Senior Lead Practitioner
Mrs C Topsom Teacher of History | Closing the Gap Coordinator | Lead Practitioner
Miss Murphy Teacher of History

Mathematics Department

Miss S Arthurs Director of Mathematics
Mrs B Pretorius 2nd in Mathematics: KS3
Mr L Morris 2nd in Mathematics: KS4
Miss L Brocklehurst Lead Teacher of Secondary Ready: Mathematics
Mr D Gonzalez-Bello Teacher of Mathematics | Head of Year 10
Miss A Johnson Teacher of Mathematics | PSHE Coordinator
Mr P Mulvihill Teacher of Mathematics
Mr R Smith Teacher of Mathematics
Mrs K Dow Teacher of Mathematics

MFL Department

Miss C Colmena Lead Teacher of MFL
Mrs C Harrison Teacher of MFL | Teacher of Art

Music Department

Mr I Atkinson Lead Teacher of Music

PE Department

Mr J Masters Lead Teacher of PE
Mr D Lee Teacher of PE | Assistant Headteacher
Miss L Lebby Teacher of PE | Assistant Headteacher
Mr D Shepperson Teacher of PE | Head of Year 09
Mr L Taylor Teacher of PE | Head of Year 11
Mrs L Roden Teacher of PE | Head of Year 07
Mr L Moors Teacher of PE

RE Department

Ms K Oborne Lead Teacher of RE: KS3 | Lead Teacher of Health & Social Care
Mr W Palmer Teacher of RE

Science Department

Mr R Cave Director of Science
Mrs R Quaye 2nd in Science: KS3
Mrs B Shepherd Teacher of Science: KS3 Science Coordinator
Mr R Henderson Teacher of Science | Assistant Headteacher
Mrs K Pluckrose Teacher of Science | Lead Practitioner
Miss A Parker Teacher of Science
Mr C Cooper Teacher of Science
Miss J Corby Senior Science Technician
Mrs D Greig HLTA of Science

Sociology Department

Mrs R Humphrey Teacher of Sociology
Mr J Climie Teacher of Sociology

Vocational Studies

Mrs E Milligan Lead Teacher of Travel & Tourism | Lead Teacher of Geography
Ms K Oborne Lead Teacher of Health & Social Care | Lead Teacher of RE: KS3
Mr E Scott Lead Teacher of Business Studies
Mrs K Lamprell Teacher of Business Studies | Teacher of Health & Social Care

Cover Supervisors

Miss C Airey Cover Supervisor
Miss A Whybrow Cover Supervisor

Hub/Student Support Department

Mrs L Dunbar Safeguarding and Welfare Officer
Ms S Spain Attendance Improvement Manager - KS4
Miss M Rockhill Attendance Improvement Manager - KS3
Mrs Z Shrimpton Alternative Provision Manager
Mr P Shilling Senior Pastoral Manager
Miss E Read Isolation Manager | Careers Coordinator
Mr G Winter RU Manager
Mrs J Swinden Assistant Head of Year 07
Mrs L Jones Assistant Head of Year 08
Mrs L Knight Assistant Head of Year 09
Mrs J Clewley Assistant Head of Year 10
Mrs V Gore Assistant Head of Year 11

SEND Department

Mr D Long BCAT SENCO
Mrs J Sullivan Deputy SENCO
Miss H Cruttenden SEN Administrator
Mrs S Lewis LTA: Interventions
Miss J Chubb LTA: Interventions
Mr J Holloway TA: VI | SEN Coordinator
Miss D Denbeigh TA: Specialist SIPD
Mrs M Derbyshire TA: Specialist SIPD
Miss S Oxley-Moore TA: Secondary Ready
Mrs K Brannan TA: Secondary Ready
Mrs S Hilton-Haynes TA: VI
Mrs A Holton TA: VI
Miss A Ingram TA: VI
Miss F Haines TA: VI
Miss T Urooj TA: VI
Mrs D Harris TA
Mrs A Segal TA

Support Staff

Mrs R Light Trust Personnel and Marketing Manager
Mrs T Swift Trust Finance and Premises Manager
Mrs D Fitch PA to the Headteacher | Office Manager
Ms N Adams Management Information Officer
Ms B Johnson Examinations Manager
Mrs M Darvell SLT Administrator
Mrs T Booth Receptionist
Mrs A Ormsby Personnel Officer
Mrs J Reynolds Finance Assistant
Mrs C Elassri Administration Assistant | Reprographics
Mrs J Underwood Administration Assistant
Mrs T Ashman Clerk to the Governors

ICT Support Staff

Mr M Blake Trust ICT Strategy and Project Manager
Mr D Savage Trust Lead ICT Technician
Mr J Ferris ICT Technician

Site Staff

Mr M Saffery Site Manager
Mr T Pomeroy Caretaker
Mr A Smith Caretaker